Opis projektu

Rozbudowa Centrum Logistycznego o halę sortowni i magazyn operacyjno – chłodniczy wraz z wyposażeniem

Operacja mająca na celu wzrost konkurencyjności firmy na regionalnym rynku hurtowym owoców poprzez wdrożenie innowacyjności produktowej i procesowej oraz poprawy środowiska naturalnego w rozbudowywanym Zakładzie współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania “Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata  2014 -2020.


Rozbudowa zakładu polegać będzie na rozbudowie o budynek sortowni i magazyn operacyjno–chłodniczy.

  1. Budynek sortowni – pow. zabudowy: 955,21 m2, pow. użytkowa 1950,12 m2, antresola (do zrzutu kartonów) 559,16 m2.
  1. Magazyn operacyjno – chłodniczy – pow. zabudowy 1609,35 m2, pow. użytkowa 1604,37 m2, w tym: magazyn chłodnia spedycyjna – 663,94 m2 i magazyn operacyjny – 771,31 m2, pomieszczenie dostawy kartonów 65,34 m2

W ramach projektu zostaną wprowadzone dwie innowacyjności produktowe:

  1. Jabłko woskowane – specjalna linia technologiczna do woskowania jabłek, która aplikuje wosk, osusza i poleruje owoce przygotowywane do wysyłki, układane następnie w odpowiednie opakowania zgodnie z zamówieniem odbiorcy. Zabieg ten skutecznie ogranicza transpirację, powodując zmniejszenie utraty masy, świeżości i jędrności przez jabłka.
  2. Jabłko pakowane w tacki i metodą beztackowa – typu flow-pack

Dotychczas w ofercie dostępne były towary pakowane w kartony (różnego rodzaju i wielkości) oraz w worki foliowe. Nowa pozycja asortymentowa – jabłko pakowane na tackach i metodą beztackową to nowe podejście do sprzedaży i ekspozycji świeżych owoców. Nowe opakowanie zwiększy atrakcyjność owoców ale pozwoli także na redukcję materiałów opakowaniowych, co sprzyja środowisku  oraz zmniejsza koszty opakowania jednostkowego. Beztarciowe podawanie jabłek zmniejsza także siniaki powstałe w procesie pakowania. 

Ponadto wprowadzona zostanie innowacyjność procesowa:

Organizacja produkcji poprzez stworzenie magazynu operacyjno-chłodniczego wyposażonego w regały przesuwne. Optymalizacja powierzchni składowania wyrobów gotowych w chłodni spedycyjnej  i magazynie operacyjnym na opakowania zostanie osiągnięta dzięki zastosowaniu regałów przesuwnych. Zwiększy to pojemność magazynów poprzez zmniejszenie ilości zbędnych korytarzy obsługowych oraz umożliwi łatwą kontrole stanów magazynowych z bezpośrednim dostępem do każdej przechowywanej palety. Jest to szczególnie istotne w chłodniach spedycyjnych gdzie gotowe do wysyłki produkty muszą być bezpośrednio dostępne. Innowacyjność procesu przechowywania na regałach przesuwnych polega na bezpośredniej dostępności do każdej palety wyrobów gotowych i opakowań. Celowość zastosowania tego rozwiązania podyktowana jest koniecznością posiadania magazynu opearacyjnego – chłodni spedycyjnej i magazynu opakowań w celu sprawnego i płynnego realizowania zamówień. Brak tych rozwiązań uniemożliwi realizację wciąż rosnących zamówień oraz nie pozwoli organizacji na wywiązanie się z jej podstawowej funkcji tzn. wprowadzania do obrotu całej produkcji towarowej jej członków.BUDŻET PROJEKTU: 15 938 950 PLN

DOFINANSOWANIE UE: 7 000 000 PLN